Ciekawostka 1 z 10

Dużo u nas blond włosów

To prawda, faktycznie mamy całkiem sporo blondynek i blondynów. Genetyka to potwierdza!

Wskaźnik MAF (ang. minor allele frequency) dla wariantu genu HERC2 oznaczanego w literaturze jako rs1667394, wynosi dla populacji generalnej 61% (GnomAD v3.1.1), jednak w polskiej populacji jest szacowany na 86%. Wariant ten znacznie podnosi szansę osoby na posiadanie blond włosów.

Nasze Genomy, czyli „The Thousand PolishGenomes Project - a national database of Polish variant allele frequencies”. To wyjątkowe przedsięwzięcie naukowe, którego celem było stworzenie pierwszej bazy wariantów genetycznych Polaków i Polek. Prezentowane wyniki pochodzą właśnie z tego projektu.

Jeśli interesuje Cię genetyka blond włosów sprawdź również:

P.S. Oczywiście istnieją dane dla mniej obszernych niż WGS analiz z innych populacji, ale ze znacznie większą przebadaną próbą, na przykład w zbiorach 23andMe czy FTDNA. Tutaj jednak skupialiśmy się wyłącznie na danych z projektów całogenomowych. Pamiętajcie, że projekt Nasze Genomy to zabawa dla wielu grup badawczych na całe lata, a prezentowane wyniki to jedynie wierzchołek góry lodowej. Traktujcie to jak zaproszenie do wspólnej zabawy :)